Завршна активност библиотеке увијек је посвећена нашим најмлађим суграђанима којима се пружа прилика да кроз своје учешће промовишу читање и књигу. Мјесечна активност Зимске чаролије обједињује истоимену креативну радионицу током које се праве новогодишње честитке и украси од папира и фото-конкурс У Нову годину са књигом, којим промовишемо културу читања од најранијих година.
Организовали смо седам креативних радионица које смо реализовали са ученицима из Поточара, Сребренице и подручних одјељења у Осату и Сасама. Посебну радионицу, кулинарске чаролије, смо организовали са корисницима Удружења родитеља хендикепиране дјеце и омладине Лептир. Са омладинцима овог удружења правили смо новогодишње колачиће, комбинујући нашу активност са њиховим програмом школом
кувања.
Кроз досадашње радионице савладали смо и научили неколико различитих техника израде украса, а ове године базирали смо наше радионице на најосновнији и најраспрострањенији материјал -папир. Уз дружење се лакше савладавају нови начини прављења честитки и украса и надамо се да су наши учесници уживали у својим чаролијама. Акценат сваке радионице је тимски рад, учење и обнавање наученог. Дјеца су бирала најзанимљивије боје, цртали уз помоћ лењира геометријске облике, заједно су украшавали и помагали другу у раду.
Сваки урађени украс од папира, које смо током радионица показали дјеци, краси
библиотеку и Дјечије одјељење. Радионица Зимске чаролије је традиционална активност библиотеке током које се
посебна пажња посвећује креативном изражавању, развијању маште код дјеце, а уједно и вјежбању фине моторике. Она је веома важна за бољи когнитивни развој, чиме се олакшава процес учења читања и писања.
Радионице које укључују активности попут сјечења, лепљења, вајања, бојења или шивења помажу дјеци, али и одраслима да развијају фину моторику. Ове активности се базирају на координацији ока и руке која је кључна за праћење редова текста приликом читања, прецизности и концентрацији која помаже дјеци да развију пажњу која је потребна за читање и разумјевање текста. Истовремено, оне подстичу креативност, стрпљење и способност рјешавања проблема.